PUBLIKACIJE :
“Storie della emigrazione Trentina”
Knjiga Renza M. Grossellia - Priče o trentinskim emigracijama - dio koji se odnosi na dolazak Trentina u Bosnu i Hercegovinu.
“Autentičnost nacionalne manjine u Bosni i Hercegovini”
Zbornik radova je publikacija nastala kao rezultat međunarodne konferencije pod nazivom “Autentičnost nacionalne manjine u Bosni i Hercegovini” koja je održana u Sarajevu, 12. jula 2017. godine, u organizaciji Vijeća nacionalnih manjina BiH, posebnog i nezavisnog tijela Parlamentarne skupštine BiH. Izdavač je Parlamentarna skupština BiH, a zbornik je urađena na inicijativu i u saradnji sa dr. sc. Tihomirom Knežičekom, članom Vijeća nacionalnih manjina BiH, koji je u periodu od 18. 9. 2013. od 25. 1. 2019. bio predsjedavajući Vijeća nacionalnih manjina BiH.
„Italijani u Tuzli 1880-2019“
Monografija „Italijani u Tuzli 1880-2019“ (Tihomir Knežiček) je pripremljena da se ukaže na prisutnost članova obitelji koji na neki način imaju italijansko porijeklo, a koji su boravili ili i danas žive na području Tuzli i okolnih mjesta. Drugi važan razlog izrade monografije je očuvanje kulture sjećanja na pretke koji su ostavili dubok i neizbrisiv trag o svom doprinosu razvoju Tuzle i regije. Treći razlog pojave monografije je podsjećanje na veze unutar italijanskih obitelji koje ukazuju ko je kome šta u obiteljskim stablima.
„Leonardo Bancher – čovjek koji se ne zaboravlja“
Zbornik radova sa međunarodne konferencije pod nazivom „Leonardo Bancher – čovjek koji se ne zaboravlja“ (koja je održana 8. marta 2020. godine u Tuzli) daje prikaz 8 naučno-stručnih radova koje su pripremili poznavaoci djela Leonarda Banchera. U zborniku su radovi na engleskom, francuskom i italijanskom jeziku (sa prevodima radova na BH jezik) i radovi iz BiH.
„Otkud ja ovdje – obitelj Zamboni“
Knjiga „Otkud ja ovdje – obitelj Zamboni“ (Tihomir Knežiček) pripremljena je u okviru projekta “Otkud Italijani u Bosni i Hercegovini?”. Opisuje obiteljsko stablo Zamboni koji su živjeli i žive u Tuzli, a imaju trentinsko porijeklo. Knjiga je izašla 2017. godine.
„Stoljeće Italijana u Tuzli“
Monografija „Stoljeće Italijana u Tuzli“ (Tihomir Knežiček, Kadrija Hodžić) izašla je 2010. godine u povodu obilježavanja stoljeća Italijana u Tuzli. Rezultat je potrebe obilježavanja dolaska i svjedočenja o prisustvu Italijana na području Tuzle i okoline. Monografija daje prikaz dolaska italijanskih obitelji u Tuzlu, povijest njihovog boravka i pregled obitelj koje imaju na neki način italijansko porijeklo. Knjiga sadrži značajan broj materijalnih grešaka zbog nedovoljnog poznavanja obiteljskih veza italijanskih obitelji u Tuzli u vrijeme kad se radila priprema materijala za knjigu.
Ai confini dell' impero – L'emigrazione trentina in Bosnia 1878-1912
Ai confini dell' impero – L'emigrazione trentina in Bosnia 1878-1912 (Mariarosa Sartorelli), Trento 1995. Knjiga opisuje dolazak italijanskih obitelji iz oblasti Trenta u BiH za vrijeme austro-ugarske uprave. Ima opis i nekih tuzlanskih obitelji. Služila kao referentna knjiga za dodjelu Italijanskog državljanstva jer su u knjizi nalazi porijeklo trentinih obitelji, ali ne svih.
Tanti volti, un'unica comunita – Storia e realta dei Circoli Trentini nel mondo
Tanti volti, un'unica comunita – Storia e realta dei Circoli Trentini nel mondo (Mariacarla Failo), Trento 2007. - dio knjige koja opisuje Trentinjane u BiH koji su naselili područja Sarajeva, Štivora i Tuzle.
„Dobrovoljni vatrogasac u Solani Kreka - Rudolf Zamboni“
Knjigu su pripremili braća Tihomir i Željko Knežiček, unuci Rudolfa Zambonija. Knjiga je publikovana 2018. godine, a sadrži detaljan životni put i put dobrovoljnog vatrogasca Rudolfa Zamboni. Knjiga sadrži fotografije, diplome, novinske natpise, istorijat dobrovoljnog vatrogastva u Tuzli, priznanja koja je Rudolf dobio za zasluge u dobrovoljnom vatrogastvu, a cijeli životni vijek je proveo u Solani Kreka, gdje je kraće vrijeme bio i direktor. Knjiga sadrži i fotografije dobrovoljnih vatrogasaca u dva foto albuma iz 1966. godine.
„A la martina all'alba“
Autor knjige Corrado Trotter, izdate 1984. godine na Italijanskom jeziku, opisuje iseljavanje Trentina u zemlje Zapada, ali i Bosnu i Hercegovinu. Opisuje se nekoliko tuzlanskih obitelji italijanskog porijekla Daldon, Fontan i Bancher. Skeniranje knjige uradila je Nicole Pendić.
„Tuzlanske nacionalne manjine“
Knjigu, koja je publikovana 2019. godine, uredio je Tihomir Knežiček, a izdavač je Grad Tuzla. Autori publikacije su Azra Beganović, Biljana Radanović, Branka Ilić, Dragica Tešić, Eldar Hadžiahmetović, Jovanka Manzalović-Šalaka, Marina Rajner, Rizah Sokoli, Tihomir Knežiček. Knjiga opisuje karakteristike nacionalnih manjina i osoba koje pripadaju nacionalnim manjinama koji imaju prisutnost u Tuzli. Publikacija oslikava kulturu, brojnost, historiju, doprinose u razvoju društva u različitim sferama, uspjehe koje su ostvarivali pripadnici manjinskih naroda, kao i načine udruživanja i okupljanja članova manjinskih zajednica.
“Graditeljska ostavština Italijana Cordignano i Candotti u Tuzli”
Stručni rad pod nazivom “Graditeljska ostavština Italijana Cordignano i Candotti u Tuzli” Tihomir Knežiček je objavio u časopisu Baština Sjeveroistične Bosne br. 6, Tuzla 2013. Rad opisuje graditeljska dostignuća italijanskih majstora u Tuzli za vrijeme austro-ugarske uprave. Cordignano i Candotti su građevinski poduzetnici, porijeklom Italijani, koji su za vrijeme Austro-Ugarske vladavine projektovali i izgradili značajan broj državnih i privatnih građevinskih objekata u gradu Tuzli. Objekti, građeni u stilu romantizma i neoromanse, oslikavali su raskoš ornamentike i novi način življenja koji je iniciran uspostavom Austro-Ugarske uprave u Bosni I Hercegovini. Tuzla je smatrana centrom Sjevero-istočne Bosne i mjesto najbliže granici carstva prema Srbiji. Zato su područje Tuzle počeli intenzivno naseljavati stanovnici prostora Europe koji su bili dio Monarhije, pa su tako i stručnjaci građevinske struke došli u Tuzlu da bi gradili zgrade različitih namjena, za potrebe carevine i stanovništva. Osnovana je tuzlanska kompanije "Cordignano i Candotti" koja se nametnula sposobnošću kvalitetne i brze gradnje, a vlasnici su bili građevinski poduzetnici Cordignano i Candotti. Svoje prisustvo u Tuzli obilježili su od 1889. Godine projektovanjem i izgradnjom Velike Gimnazije u Donjoj Tuzli (Tuzli), izgradnjom Okružne pošte, Katoličke crkve, Trgovačke akademije, niza stambeno-poslovnih objekata u centru Tuzle, stogradnjom samostana u Plehanu, gradnjom kuća za vlastite potrebe i za privatne potrebe drugih uticajnih ličnosti tog vremena koje su djelovale u Tuzli.
Istraživanjima autora u periodu iza 2013. godine, utvrđeno je da neki podaci prezentovani u radu nisu tačni u pogledu vremesnkih odrednica kad su građeni pojedini objekti.